Samodyscyplina – Jak ją osiągnąć?

Jak wygląda droga do osiągnięcia samodyscypliny w życiu? Jest to droga trudna, ale tylko na początku, gdyż wszystkie rzeczy, które zaczynamy robić są trudne. To trochę tak jak z jazdą samochodem. Nie wiem czy masz prawo jazdy czy nie, ale jeśli tak to doskonale pamiętasz jak zaczynałeś i zastanawiałeś się jaki bieg wrzucić, jaki bieg na skrzyżowaniu będzie dobry itd… Aż w końcu w ogóle zapomniałeś o całej skrzyni biegów i zacząłeś cieszyć się jazdą, a może już jeździsz jedną ręką, drugą wykonujesz zupełnie inna czynność i jeszcze rozmawiasz przez telefon. Tak sytuacja dokładnie wygląda w każdej dziedzinie życia, najpierw się czegoś uczymy, a później stajemy się ekspertami jeśli poświęcimy na to odpowiednio dużo czasu i praktyki. Zatem przejdźmy do sedna.
Droga do samodyscypliny wygląda następująco:

1. DZIENNIK

write-593333_640

Codziennie ustalasz cele na każdy dzień – Potrzebujesz do tego dziennika, w którym zapisujesz wszystkie swoje cele, postępy oraz plany.

2. ZARZĄDZANIE CZASEM!

clock-95330_1280

Zarządzasz odpowiednio swoim czasem – Techniki zarządzania czasem są tutaj niezbędne, musisz codziennie ustalać priorytety i wyrzucać wszystkie niepotrzebne rzeczy ze swojego planu.

3. POWIEDZ: “NIE”

woman-737437_1280

Odwaga powiedzenia słowa „nie” – Żadną sztuką jest na wszystko się godzić, sztuką jest powiedzieć „nie”, gdy wszyscy mówią “tak”. Pamiętaj, że Twoje życie jest Twoje i to Ty o nim decydujesz, więc jak masz zrobić coś ważnego to nie wychodź na imprezę bo wszyscy idą i Cię namawiają.

4. DBANIE O ZDROWIE

fruits-601742_640

Odpowiednie odżywianie się i zdrowie – Twój organizm jest jak maszyna, jeśli nie będziesz dostarczał mu dobrych i korzystnych dla niego substancji, ta maszyna zepsuje się szybciej niż myślisz.

5. CIĘŻKA PRACA

hand-869322_1280

Ciężka praca – Nikt nie mówił, że będzie łatwo, ale to co należy zrobić jest proste.

Autor: Łukasz Kafel
Źródło: Na podstawie fragmentu książki "Księga Zwycięzcy"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.