JAK POROZUMIEWAĆ SIĘ W KRAJU NIE ZNAJĄC JĘZYKA?

Boisz się wyjechać ponieważ nie znasz języka, czy, aby na pewno tak jest? Widzisz istnieje taka zależność, że wcale nie musisz znać języka obcego , aby dogadać się z mieszkańcami danego kraju, nieważne czy mówią po angielsku, hiszpańsku portugalsku, aramejsku czy tajsku…Możesz stwierdzić, że jest to niemożliwe, ale nie ma rzeczy niemożliwych w naszym pięknym świecie wiec już spieszę Ci z odpowiedzią jak możesz porozumiewać się z innymi ludźmi nie znając ich języka.

1. Inaczej, ale tak samo

love-615307_640

Komunikacja miedzy ludźmi odbywa się na kilku dwóch poziomach, werbalnym i niewerbalnym , co za tym idzie, werbalny sposób to oczywiście wszystkie twoje słowa jakie wypowiadasz, czyli jednym słowem informacja, którą chcesz przekazać. Natomiast niewerbalny to język ciała, coś czego nie wyrażasz za pomocą słów. I dochodzimy tu do momentu, w którym kłania nam się psychologia, studiując psychologię zapewne dowiesz się, że komunikacja u człowieka odbywa się właśnie na tych dwóch poziomach, co więcej otrzymasz procentowe ilości badań z których wynika, że aż 55 % komunikacji to mowa ciała, zadziwiające jest to więcej, niż połowa! Idąc dalej 38 % ton głosu czyli sposób w jaki mówimy, akcentujemy oraz przekazujemy informację, 7 % słowa, czyli to co w istocie mówimy.

2. Mowa Ciała

partnership-526413_640

Zatem jeśli już wiemy, że komunikacja odbywa się w taki a nie inny sposób, wnioskiem jest ,że możemy się porozumiewać z innymi nacjami, które nie znają naszego języka, ani my nie musimy znać ich. Przekazujemy emocje, nasz przekaz jest o wiele bardziej ważny, niż słowa, niech za przykład posłuży Ci sytuacja, w której chcesz kupić na bazarze w Meksyku banany. Podchodzisz do starszej pani i mówisz jej po polsku, że chcesz kupić banany myślisz, że pokazując na te żółte owoce palcem i przytakując głową nie kupisz bananów bo nie znasz języka? Oczywiście jest to bzdura dasz rade kupić banany, tak samo jak zapłacić za taksówkę , wynająć hostel czy zapytać o drogę. Nasza mowa ciała i ton głosu jest o wiele bardziej efektywny niż słowa. Zauważ że większość osób na świecie kiedy woła na przykład pomocy, coś w stylu: „Pomocy złodziej!” w każdym języku będzie to podobne, może nie koniecznie słownie, ale mowa ciała i ton głosu zawsze będzie ten sam, mimo że nie znasz hiszpańskiego zrozumiesz o co chodzi kobiecie, która woła „Ayudame”…

Odrzuć liny, które karzą Ci twierdzić, ze nie poradzisz sobie w kraju z powodu języka, nasz organizm działa w taki sposób, że szybko akomoduje się do nowego środowiska, dlatego jeszcze jesteśmy na tej planecie. Podobnie jak oko akomoduje kiedy nagle zgaśnie światło i przyzwyczaja się do ciemności, tak samo człowiek wchodząc w nową rzeczywistość zaczyna rozumieć inne języki w sposób naturalny bez żadnej głupiej i niepotrzebnej gramatyki, którą nam aplikują w szkole..
Na sam koniec chce Ci uświadomić jeszcze jeden fakt. Nie jesteś obywatelem Polski… Jesteś obywatelem świata, świat należy do Ciebie i korzystaj z niego jak najbardziej potrafisz.

Autor: Łukasz Kafel
Źródło: Na podstawie książki: "W poszukiwaniu szczęścia"

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.