“Ile Cię trzeba cenić ten tylko się dowie kto Cię stracił”

Ktoś kiedyś powiedział, że dwie najbardziej niedoceniane rzeczy przez ludzi to pokarm i zdrowie. Jak swego czasu pisał poeta w odniesieniu do zdrowia Adam Mickiewicz:

„Ile Cię trzeba Cię cenić ten tylko się dowie kto Cię stracił”

Na pewno byłeś kiedyś w swoim życiu chory, nieważne jak bardzo i na co chorowałeś, czy to była grypa, przeziębienie czy zapalenie płuc. Ważne, że na pewno pamiętasz jak wtedy się czułeś. Utrata zdrowia jest niemal jednoznaczna z utratą przyjemności z życia, ponieważ nie możesz cieszyć się żadnymi rzeczami z powodu bólu, osłabienia czy wysokiej temperatury.
Nie wiem czy wiesz, ale większość chorób jest spowodowana tylko i wyłącznie dzięki Twoim działaniom. Mało tego nic nie dzieje się bez przyczyny i posiadasz niemal całą władzę nad tym czy zdrowy będziesz czy nie.

Zacznijmy jednak od tego co to w ogóle oznacza zdrowy tryb życia. Jak sama nazywa wskazuje jest to życie w zdrowiu, a żeby tak było należy przestrzegać wielU ważnych zasad, które tak naprawdę są proste do zastosowania i bardzo przyjemne dla organizmu. Głównymi zasadami, które sprawiają, że nasze życie jest w pełni zgodne z harmonią natury to:

1. Odpowiednie dbanie o kręgosłup

spinal-column-246273_640

Doskonale zdajesz sobie sprawę, że w efekcie ewolucji, tak cały człowiek jak i jego postawa ewoluowały na coraz to kolejne poziomy. Na samym początku człowiek poruszał się na czterech kończynach by wreszcie stanąć na dwóch i się wyprostować. Jednak kiedy w pierwszych fazach ewolucji poruszaliśmy się na czterech kończynach nasz kręgosłup był ułożony w poziomie, wtedy ciężar ciała był rozłożony równomiernie, a kręgosłup nie odczuwał zbędnych obciążeń. Natomiast teraz kiedy nasza ewolucja doprowadziła nas do miejsca, w którym nasza postawa jest wyprostowana nasz kręgosłup stał się częścią ciała, którą łatwo jest uszkodzić. Doskonale zdajesz sobie na pewno sprawę z tego, że kiedy strzeliłby Ci kręgosłup straciłbyś czucie w całym ciele i niezbyt byś się cieszył prawda? Poprzez mało aktywny tryb życia, złą postawę przy nauce, czytaniu, pracy przy komputerze, mówię tu cały czas o pozycji siedzącej, wszystkie te rzeczy doprowadzają do minimalnych zwichnięć kręgosłupa. A to przekłada się na wiele chorób, wyprysków na ciele itd. Zatem dbaj o kręgosłup!

2. Prawidłowe, ćwiczone oddychanie

sky-114446_640

Przechodzimy do drugiego punktu zdrowego trybu życia, mianowicie jest to prawidłowe ćwiczone oddychanie. Co to znaczy? Każdy człowiek nauczył się oddychać już w łonie matki, ale tak naprawdę każdy nauczył się tego w zupełnie inny sposób. Jeśli chcesz to sprawdzić to możesz śmiało podejść do jakiejkolwiek osoby i spróbować dostrzec jak oddychasz Ty, a jak oddycha ona. Różnice będą minimalne, ale będą na pewno. Z pewnością słyszałeś o medytacji. Jak dobrze wiesz, a jeśli nie wiesz to się dowiesz, że wywodzi się ona z kultur dalekiego wschodu, a jej podstawowym elementem jest prawidłowe oddychanie. Jest wiele technik oddychania, które podnoszą jakość i długość Twojego życia!

3. Prawidłowe odżywianie

fruits-601742_640

Jest stare polskie przysłowie:

„Bóg stworzył pokarm, a diabeł kucharza”

Chodzi tu mniej więcej o to, że niekoniecznie wszystkie przyrządzane specyficzne potrawy przez kucharzy są zdrowe dla organizmu.
Teoretycznie urozmaicone, bogate w białko zwierzęce i węglowodany pożywienie powinno nieść zdrowie, a taki pokarm niestety, jak się okazuje, staje się przyczyną chorób i cierpień.
Na przykład: jesz zupę, mięso z ziemniakami, potem wszystko popijasz kompotem lub zjadasz pomarańczę, banana bądź inny deser. Bo przecież od zawsze tak jadłeś prawda? Wszystkie te produkty wymagają różnego czasu na trawienie i potrzebują różnych soków żołądkowym inaczej zwanych trawiennymi. W żołądku tworzy się mieszanka nie do strawienia. Rozpoczyna się rozkład owoców, w wyniku którego powstaje alkohol i kwas octowy, a to są przecież trucizny!
Ziemniaki mieszają się z mięsem, tworzą silnie trującą substancję – solaninę.
Wszystko to znajduje się w żołądku, gdzie jest ciemno i bardzo gorąco.
Nic w tym dziwnego, że po takim obiedzie pojawiają się gazy, czasami bóle w żołądku, a Ty nie masz na nic siły i najlepiej położyłbyś się na dwie godzinki. Istnieje powiedzenie, że jeśli się objadłeś to znaczy, że się otrułeś! Jeśli w organizmie zachodzi proces gnilny z powodu nieprawidłowego zmieszanego pożywienia i odbywa się codziennie, to organizm nie jest w stanie zneutralizować trucizn, które są w nim wytwarzane. Większość pokarmu nawet zalega w naszych jelitach przez bardzo długi czas, tworząc bakterie i osłabiając naszą odporność.
Zobrazowałem Ci dogłębnie jakie niezbyt dobre korzyści niesie za sobą złe łączenie pokarmów. Wiedza na temat prawidłowego łączenia i odżywiania się jest kluczem do zdrowego i długiego życia.

4. Bycie szczęśliwym

laugh-536287_640

W odróżnieniu od wszystkich żyjących na ziemi organizmów, człowiek dzięki swojej psychice, może wpływać na wszystkie procesy życiowe w swoim organizmie. Nauka zna nieskończoną liczbę faktów, kiedy to ludzie bezustannie myślący o jakiejś chorobie, zapadali na nią i na odwrót, pozbywali się nieuleczalnych chorób dzięki pozytywnemu stanowi psychicznemu. Niech za przykład posłuży choćby historia ludzi, którzy zapadli na chorobę zwaną grypą. W pomieszczeniu było 100 osób. Lekarz stwierdził, że lek który im poda jest jedynym lekiem, który zadziała i będzie to natychmiastowe. Pierwsza grupa 50 osób dostała lek na grypę, złożony ze składników odpowiadających antybiotykowi, druga grupa złożona również z 50 osób otrzymała zwykłą tabletkę, w której zawarta była jedynie witamina C. Jednak wszystkie tabletki wyglądały tak samo, gdyż było to doświadczenie w jaki sposób zachowuje się ludzki mózg, jeśli uwierzy. Co się okazało? Że wszyscy wyzdrowieli, co więcej w tym samym czasie! Dopiero później poznali prawdę. To dowodzi słowom na temat potęgi naszego umysłu. Stałe nastawienie psychiczne na młodość i zdrowie, nie tylko spowalnia nadejście starości komórek, ale może przywrócić nam ich młodość. Żeby żyć długo, trzeba umieć żyć szczęśliwie. To jest taka sztuka, której nikt nas nie może nauczyć. Każdy musi się tego nauczyć sam.

Autor: Łukasz Kafel
Źródło: Na podstawie książki "Księga Zwycięzcy"

Ten post ma 1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.