Czym są nawyki?

Na początku chcę Ci wyjaśnić co to jest w ogóle nawyk. Nawyk to inaczej zwany autopilot, który kreuje Twoim życiem na co dzień. Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak często nawyki kierują Tobą podczas dnia. Najzwyklejszym przykładem może być to co jesz na śniadanie, jakich słów używasz, na drodze, którą jeździsz do pracy skończywszy.

1. NAWYKI

urban-438393_640
To że jesz na śniadanie płatki z mlekiem jest Twoim nawykiem, to że ktoś używa co drugie słowo przerywnika, którym może być na przykład „Kurwa” w wypowiadaniu się to nie jest objaw tego, że ten ktoś jest niekulturalny i niewychowany, ale że posiada paskudny, zły nawyk powtarzania właśnie tego słowa. Jeżdżenie tą samą drogą do pracy lub wybieranie tego samego środka transportu, aby dostać się do pracy czy na siłownię to również nawyk. Widzisz nawyki są obecne w naszym życiu przez cały czas i odpowiadają za to jak zachowujemy się na co dzień. Musisz zrozumieć, że nawyki są nam niezbędne, gdyż rzadko się zdarza, żebyś zastanawiał się czy umyjesz zęby lub weźmiesz prysznic rano prawda? Miejmy nadzieję, że tak jest… Chodzi o to, że potrzebujemy nawyków, aby dobrze funkcjonować i tak naprawdę jesteśmy tym czym są nasze nawyki. Jednak to co jest najważniejsze w tym artykule i ogólnie w nauce o nawykach to, że wyróżniamy dwa rodzaje nawyków, dobre i złe.

Jak myślisz, których nawyków mamy więcej? Oczywiście odpowiedź jednoznaczna jest niemożliwa, gdyż jest to zależne od ludzi i wiedzy jaką na ten temat posiadają. Założę się, że człowiek nie mający pojęcia o istnieniu nawyków i tym jak bardzo dużą rolę pełnią w naszym życiu, najpewniej ma więcej tych złych. Z kolei człowiek świadomy z pewnością stara się eliminować swoje złe nawyki zastępując je dobrymi, ale tak naprawdę jak rozróżnić dobre nawyki od złych? To bardzo proste. Dobre nawyki to wszystkie te autopiloty, które prowadzą nas do naszych marzeń, spełniania naszych celów, osiągania sukcesu w życiu, czymkolwiek on dla nas jest. Dostarczają pozytywnych bodźców w postaci motywacji i inspiracji oraz posuwają nas na przód. Nawyki złe natomiast to wszystkie te czynności, które marnują nasz czas, nasze zdrowie, relacje z innymi, czyli po prostu ujmując to w najprostszym tego słowa znaczeniu rujnują nasze życie.

Do dobrych nawyków możemy zaliczyć na przykład: Trening, ponieważ pomaga nam utrzymać zdrowie. Picie dużej ilości wody, chodzenie spać między 22:00, a 23:00, wczesne wstawanie z łóżka, wszystkie te czynności dodają nam niesamowitej energii i najlepszy odpoczynek dla organizmu. Ustalanie celów na każdy dzień, pozwala nam w pełni opanować samodyscyplinę i wskazuje nam kierunek naszych działań.
Złe nawyki to autopiloty rujnujące nasze życie, na przykład: palenia papierosów, branie narkotyków, nadużywanie alkoholu, o tym dowiadujesz się już w podstawówce więc nie będę opisywał tutaj jak bardzo Ci to szkodzi. Przesiadywanie na portalach społecznościowych, oglądanie telewizji po 5 godzin dziennie, przesiadywanie do późnych godzin nocnych zamiast iść spać, wszystkie te czynności wpływają negatywnie na Twój organizm, osłabiając go oraz czas poświęcony na te czynności jest niemalże w 99 % zmarnowany.
Pewnie zastanawiasz się co dalej, skoro już wiesz, że nawyki są obecne w Twoim życiu i uświadomiłeś sobie ile posiadasz dobrych, a ile złych.

2. JESTEŚ KOWALEM WŁASNEGO LOSU!

success-479572_640

To, że dzisiaj masz więcej nawyków złych, niż dobrych, wcale nie oznacza, że będzie tak też w przyszłości. Mało tego skoro już jesteś tego świadomy ja wiem, że jesteś człowiekiem, który będzie próbował ze wszystkich sił zmienić te złe i przekuć je w dobre, które będą Ci służyć.
Dlaczego tak twierdzę ? Ponieważ tylko ignorant i człowiek przegrany nic nie zrobił by z tą wiedzą, a ludzie tacy nie czytają takich artykułów jak ten. Jesteś w społeczności ludzi, którzy się rozwijają i pracują nad sobą, nie bez powodu śledzisz nasze materiały, doszedłeś już bardzo daleko, fakt że ciągle starasz się dowiadywać nowych rzeczy, rozwijać się, powinien Ci uświadomić, że jesteś osobą wyjątkową, nieudacznicy dawno już odpuścili. Gratuluję Ci i kontynuuj to człowieku sukcesu!

“Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą!”

Autor: Łukasz Kafel
Źródło: Na podstawie książki: Księga Zwycięzcy

Ten post komentowano 3 razy

 1. Nawyki są przydatne – wiele rzeczy wygodniej i szybciej się robi rutynowo.
  Ale ja się staram przypatrywać swoim nawykom – często zmieniam drogę do pracy, zmieniam codzienne rytuały, bo wiem, że mózg uczy się, kiedy musi zmierzyć się z nowymi okolicznościami. Tworzą się nowe połączenia nerwowe, jesteś bardziej kreatywny.
  Nie można jednak jednoznacznie ocenić, czy nawyki są dobre czy złe. Po prostu życie nie jest jednoznaczne.

  1. Świetnie, że postępujesz w ten sposób i nie idziesz na łatwiznę i nudę w życiu.
   Co do ocenienia czy dany nawyk jest zły czy dobry najprostszą drogą jest przeanalizowanie tego jak bardzo pomaga lub niszczy Twoje życie oraz czy jest on zgodny z tym do czego w tym życiu dążysz 🙂

   “Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.